Promocja, parkiet z drewna dębowego czarnego od firmy Parkietnet1
Dąb Czarny
Wymiary: 11x 70x 490 mm (gr./szer./dł.)
Klasa sortowania: Select
Rodzaj podłogi: Parkiet
Iroko
Wymiary: 11x 70x 490 mm (gr./szer./dł.)
Klasa sortowania: Natur
Rodzaj podłogi: Parkiet
Promocja, parkiet z drewna Iroko od firmy Parkietnet1

Krok drugi - wybór typu podłogi:

Wybraliśmy już kolor naszej podłogi czeka nas kolejna decyzja - typ podłogi.

Podłogi masywne czy warstwowe?

Podłogi masywne

To nic innego jak podłogi wystrugane z litych desek. Sposób układania na legarach lub tzw. ślepej posadzce wymógł technologiczną grubość 22 i więcej mm. Taki parkiet przybijany był gwoździami do legarów. Dla jednych romantyczne wspomnienia dla innych przekleństwo skrzypiących desek, ten sposób układania stosowany jest dzisiaj przede wszystkim przy podłogach w halach sportowych, u prywatnych inwestorów rzadko, dzisiaj nastała era klejenia parkietów do posadzki. A co za tym idzie przeróżne grubości 22, 19,17,16,15,14,11,10,8. Do podłoża możemy przykleić praktycznie wszystko, musimy pamiętać o tym, aby przy przejściach i łączeniach z kamieniem lub płytkami nie wystąpiły zbyt duże różnice wysokości, bo są one uciążliwe i niepraktyczne.

Grubość parkietu ma wpływ na tzw. warstwą użytkową, czyli po prostu tę część parkietu, którą możemy szlifować i odnawiać. Przy parkiecie 22mm warstwa użytkowa wynosi około 11mm ale przy parkiecie 16 mm około 7 mm. Przy odnawianiu parkietu zbierana warstwa to niecały mm czyli wychodzi na to, że parkiet 22mm możemy szlifować przynajmniej 11 razy. Odnawianie parkietu przeprowadzane jest średnio raz na 10 lat , więc parkiet 22mm powinien nam służyć ponad 100 lat! Powinien, ale jest pewne ALE - jeśli ktoś raz zrobi odnawianie parkietu to prawdopobnie nie zdecyduje się już na to nigdy więcej, prędzej wymieni parkiet na nowy!

Parkiety warstwowe

Rosnące zapotrzebowanie na parkiet, malejące zasoby drewna, zwiększające się tempo życia, zmian technologicznych, rozwój nowych sposobów ogrzewania jak ogrzewanie podłogowe spowodował pojawienie się na rynku podłóg warstwowych. Podłogi warstwowe występują jako tzw. podłogi 2-warstwowe przeznaczone do klejenia do podłoża i podłogi 3-warstwowe przeznaczone przeważnie do klejenia ze sobą w tzw. podłogę pływającą nie połączone z podłożem chociaż oczywiście jest to możliwe. Podłogi warstwowe są przeważnie wykończone lakierem lub olejem, nie wymagają szlifowania tylko położyć i mieszkać!

Twardość różnych gatunków drewna

Drewno od najbardziej miękkiego do najtwardszego:
sosna, świerk, olcha, brzoza, klon europejski, orzech amerykański, teak, iroko, wiśnia, jesion, dąb, dąb czerwony, buk, merbau, eukaliptus, jarrah, mutenye, klon twardy, grab, doussie, kempas, jatoba, sucupira.

Podatność drewna na kurczliwość

Zmiany wymiarów - od największych do najmniejszych:
grab, kempas, buk, klon twardy, jesion, sucupira, świerk, sosna, olcha, brzoza, wiśnia, dąb, akacja, iroko, jatoba, ipe, czereśnia, orzech, doussie, teak, merbau.